Wczytywanie
Projekt – przygotowanie
6 marca 2016

Projekt zaczyna się od przygotowania. Czym jest przygotowanie projektu? O tym będzie treść niniejszego artykułu. Można wyróżnić parę etapów, które musi przejść pomysł, aby stać się obiektem fizycznym posiadający jakąś funkcjonalność. Poniżej zostały przedstawione wyżej wymienione kroki:

  • – Pomysł
  • – Konsultacje
  • – Badania
  • – Projekt
  • – Oprogramowanie
  • – Kompletacja
  • – Montaż
  • – Uruchomienie

 

Pierwszym etapem jest oczywiście pomysł. Trzeba sobie uzmysłowić iż, pomysł to jednocześnie jeden z najważniejszych etapów projektowanego urządzenia. Bez koncepcji nie byłoby możliwe tworzenie elektroniki.  W etapie tym powinna zawierać się myśl i opis projektu za pomocą słów, grafów, szkiców. Nie jest istotna forma, lecz przekaz niesiony takim zapisem. Istotne jest to, żeby opis pomysłu był wykonany starannie i zrozumiale dla innej osoby, grupy osób, która będzie zajmować się realizacją prototypu. Prototypem możemy nazwać takie wersje urządzenia, które nie zostaną wypuszczone na rynek, lecz jedynie będą służyć pracy konstruktorów, elektroników, programistów oraz osobom zajmujących się testowaniem wyrobu. Powinien mieć już znamiona funkcjonalne. Oczywiście istotne jest również projektowanie urządzenia czyli np. obwodu drukowanego (Printed Circuit Board) pod docelową obudowę, w której należy wykonać otwory pod interfejsy komunikacyjne, złącza itd.

pcb
Rys. 1. Przykładowy obwód drukowany (PCB)

Projekt i pomysł musi przejść jednocześnie konsultacje z inżynierami – może zdarzyć się się tak, że nie jest możliwe zrealizowanie koncepcji zleceniodawcy. Elektronika nie jest idealna i rządzi się prawami fizyki, których nie da się oszukać. Jako przykład można podać oczekiwania aby urządzenie pracowało bardzo długo na zasilaniu bateryjnym jako urządzenie przenośne, a jednocześnie komunikowało się ze światem zewnętrznym w sposób radiowy, wykonywało pomiary, sterowało wyjściami, wszystkie takie operacje niestety pobierają energię, a w baterii jej nie jest nieskończenie dużo. Badania – to tak naprawdę badanie rynku czy urządzenie ma sens i czy możliwa będzie jego sprzedaż. Bezzasadna jest produkcja przy braku badania rynku. Końcowy sukces nie zależy jedynie od potrzeb rynku, ale ma ogromny wpływ na sprzedaż i opłacalności produkcji.

Czwartym etapem przygotowania produkcji od pomysłu do końcowego wyrobu to projekt elektroniki i związanych z nimi obwodów drukowanych.

CDN..

Top